o t o e x p e r i m
  • Oto Experim size, Sakarya`nın En Kapsamlı Oto Ekspertiz hizmetini veriyor.
  • 0264 502 59 56

Elektronik Bölümü Testi

Araç almak istiyorsanız, bazı ayrıntılara özellikle dikkat etmeniz gerekir. Genelde alıcılar ikinci el araç konusunda sorunlar yaşar. Bu da kontrollerinin alım aşamasında net olarak yapılmamasından kaynaklanır. Oto Experim olarak profesyonel kadromuzla, araçların alım aşamasında yapılması gereken testlerle ilgileniyoruz. Çalışanlarımız konusunda uzmandır. Dolayısıyla ayrıntılar testlerle şekillenir ve raporlarla sunulur. Aynı zamanda alıcı ve satıcı arasında dengeli bir duruşumuz vardır. işimizi yaparken, testlerin gerçeğe ve kurallara uygun olarak yapılmasını sağlıyoruz.

Gelişen otomotiv sektöründe, teknolojinin ciddi anlamda yardımı vardır. Eskiden kontroller daha farklı metotlarla uygulanırken, şimdilerde belli cihazlar sayesinde yanılma payı çok düşük gerçekleşir.

Arıza Tespitleri

Arıza tespitleri konusunda yeni teknolojilerin kullanılması, testlerin daha uygun ve hızlı yapılmasını sağlar. Elektronik testi yapılırken, genel olarak şunların ayrıntıları incelenir:

  • Klima beyni ve bunun arıza kontrolü yapılır.
  • ABS beynine bakılır, arıza varsa tespit edilir.
  • Şanzıman beyni arızaları incelenir.
  • Airbag incelemesi yapılarak gerekli kontroller neticelendirilir.
  • Araç beyni detaylıca incelenir ve rapor oluşturulur.

Bunların kontrolleri sonrasında almayı düşündüğünüz aracın hasar tespitini yaptırmış olursunuz.

Airbag Nedir?

Airbag, hava yastığı anlamına gelir. Olası kazalar için hayati önem taşır. Bu nedenle mutlaka rutin kontrollerinin yapılması gerekir.

Şanzıman Nedir?

Motordan baskı balata yoluyla alınan hareket, tork değerinde şafta iletilir. Bu şanzıman yardımıyla olur. Klasik, sıralı, manuel, çift kavramalı, değişken, seçenekler vardır.

Araç Beyni Nedir?

Elektronik kontrol unit (ECU) ya da elektronik kontrol modülü (ECM) aracın beyni anlamına gelir. Halk dilinde bu şekilde geçer. Motor yöntemi ve kontrol bu bölümde sağlanır. Parametreler ve değişkenler de burada hesaplanır ve ayarlanır. ABS siteminde de benzer bir durum söz konusudur. Aracın hızı ölçülürken, bir yandan kaliper ve fren merkezleri belli zaman dilimleriyle, tekerleklerin kilitlenmemesini sağlar.

Airbag Beyin Kontorolü

Hava yastığı, yan AIRBAG, emniyet kemeri aktif şekilde kullanıldığı zaman ciddi oranda koruma sağlar. Herhangi bir çarpışama olduğu zaman çok kısa zaman dilimi içinde hava yastıkları devreye girer. Bu esnada kaza bilgileri de mikro chip içerisine kaydedilir. Bundan sonraki aşamada ise beyin ekarte olur. Airbag beyni içinde yer alan ayrıntıların silinmesi, direksiyonda yazılımın güncellenmesini sağlar. Böylece direksiyon çalışır duruma gelir.

oto-ekspertiz-nasil-yapilir

Otomatik Şanzıman Beyin Kontrolü

Elektronik testi çeşitli elektronik durumların maksimum düzeyde kontrol edilmesiyle mümkündür. Elektronik beyin ve kontrol ünitesi bu cihazla incelenir. Araç sensör kullanımıyla, yakıt kalitesi ve vites kalitesinin yükseltilmesi, optimum performans sağlanması, motor kontrol ünitesi tarafından sunulan verilerle sağlanır.

Klima Kontrolü

Soğutma gazı altı ayda bir kontrol ettirilmelidir. Özellikle klima kontrolü ve bakımı rutin olarak yaptırılmalıdır. Gaz yenileme aşamasında daha evvel kullanılan gazın uyumsuzluğunun engellenmesi gerekir. Eğer klimanızın sorunsuz olarak çalışmasını istiyorsanız, ayda bir kez 10-15 dakika çalıştırmanız gerekir. Daha evvel bakımı yapılmayan klimalar sonrasında mutlaka kullanım sırasında sorun yaşatacaktır.

Motor Beyin Kontrolü

Yolcu kabini içinde motor kısmı yer alır. otomobilde yer alan müzik çalardan daha küçük bir motor bulunur. içeriğinde mikro bilgisayarlar vardır. Küçük cihaz, aynı zamanda randımanlı çalışmalıdır. Mikro bilgisayarlar, ayrıca bir chip içinde yer alan programı da çalıştırır. Motor yönetimi kontrolleri de chip ile mümkündür. Hesaplamalar ve değişkenler vardır. Bunların hepsi saniyeler içinde farklı çalışma metotlarını kullanır.

ABS Beyin Kontrolü

ABS, aracın frenleme ve manevra kabiliyetiyle alakalıdır. Bu anlamda randımanın fazla olması için ABS olmalıdır. Tekerlek kilitlenmesi bu sayede engellenir. Tekerleğin dönme hızı bu sistemle hesaplanır. Elektronik kontrol ünitesi tüm sinyalleri değerlendirir. Hidrolik kontrol ünitesine komutların gönderilmesiyle sinyaller de değerlendirilmiş olur. ABS bakımı sıklıkla yapılmalıdır ki bu alanda performans kaybı olmasın.

Elektronik Testin Önemi

Gördüğünüz gibi elektronik ile alakalı bölümlerin bir araçta düzgün şekilde, aksamadan çalışması gerekir. Aksi takdirde sorunlar yaşanması olasıdır. Özellikle araç alan kullanıcılar bu kontrollerin ne sıklıkta yapıldığını bilmeli ve kayıtlarda yer alan arızaları değerlendirmelidir. Oto Experim olarak çalışan yetkili uzmanlarımızla bu durumları profesyonel olarak değerlendiriyoruz. Bizim için analizlerin tam kararında ve sorunsuz yapılması önemlidir. Bunun için çalışıyoruz. Tam da bu sebeple tüm çalışanlarımız oldukça deneyimlidir.

Araç almayı düşündüğünüz zaman, özellikle aracın elektronik bölümlerini incelemeli ve bunlarla alakalı daha evvel gerçekleşen sorunların ne olduğuna bakmalısınız. Mutlaka ikinci elde sorunlar olur. Burada önemli olan, sorunların ya da arızaların arabayı elden çıkarma aşamasında sorun yaşatmamasıdır. Bazı değer düşüren durumlara özellikle bakılması gerekir.

Konusunda uzman olan çalışanlarımız, tüm eğitimlerini tamamlamış olup, tarafsız olarak raporlamaları yapmaktadır. Bu nedenle expertiz raporları titizlikle oluşturulur. Siz de bu raporlarda grafiklerle birlikte bilinmesi gereken ayrıntıları görmüş olursunuz. Araç almadan evvel mutlaka bu işlemler yapılmalıdır. Her konuda test yapılmalı ve kaza analizleri, hasar tespitleri ortaya çıkmalıdır. Bu iş sizin için angarya gibi gelebilir; ancak unutmayın, araç aldıktan ve kullanmaya başladığınızda yaşayacağınız sorunlar maddi manevi kayıpların ortaya çıkmasına neden olabilir. daha sonradan sorun yaşamamak adında kesinlikle uzman desteği almalısınız.

İşimizi önemsiyor ve bu doğrultuda çalışıyoruz. Sorunsuz hizmet almak isterseniz, bizimle iletişim kurabilirsiniz. Etik değerler bizim için önemli. Bu nedenle sorumlu olarak, taraf tutmadan çalışıyoruz. Testleriniz bizimle sağlam ellerde.