o t o e x p e r i m
 • Oto Experim size, Sakarya`nın En Kapsamlı Oto Ekspertiz hizmetini veriyor.
 • 0264 502 59 56

Fren Bölümü Testi

Otomobil almak, çoğu kişi için bir hayli zordur. Eğer bir otomobil alma düşünceniz varsa, aracın belli başlı özellikleri ve daha evvel kullanımıyla alakalı bazı ayrıntıları dikkate almanız gerekir. Satıcıların genel anlamda bazı arıza ve kaza kayıtları konusunda alıcıları bilgilendirmemesi, alıcıların daha sonra aracı elden çıkarma durumları söz konusu olduğu zaman ciddi problem yaşamalarına neden olur. Maddi kaybın yanı sıra, araca alıcı bulamamak da bunlardan biridir.

Oto Experim olarak bu gibi sorunların farkındayız. Bu nedenle gerekli ayrıntıların rutinlere uygun olarak yerine getirilmesini sağlıyoruz. Ekspertiz raporu sadece bilir kişilerin verebileceği bir rapordur. Dolayısıyla uzmanlarla çalışılması gerekir. Eğer siz de uzmanlardan destek almak kaydıyla aracınızın expertizini yaptırırsanız, herhangi bir sorun yaşamadan alım işlemlerinize karar verebilirsiniz.

Kazaların engellenmesi önemlidir. Yapılan uygulama ve testler sonucunda sorunlar tespit edilip düzeltilince, kazalar da ortadan kalkar. Yapılan testlerin ardından oluşturulan raporlar aynı zamanda grafikli olur. Böylece araç almak isteyen kişiler anlatımlı bilgilere sahip duruma gelir. Bu bilinçle alım işlemi konusunda karar verilir.

Fren ve Testler Hakkında

Fren bölümü teste tabi tutulan önemli alanlardan biridir. Fren testi ile frenleme performansı kontrol edilir. Fren sisteminin ne durumda olduğunu anlayabilmek adına, frenleme sistemi ve performansı kontrol edilmelidir. Frenlemede yol şartları ve tekerleklerin durumu etkin rol oynar. Zamanında bakım önemlidir. Testle birlikte şunlar kontrol edilir:

 • Arka fren kısıtlayıcı ve kontrolü yapılır.
 • ABS öncesinde fren kontrolünün nasıl olduğuna bakılır.
 • Frenleme şiddetine bakılır ve bu dört tekerleğin performansta katkısının ne durumda olduğu incelenir.
 • Frenleme süresince denge kontrolünün sağlanması gerekir. Bu da kontrol edilmesi gerekenler arasında yer alır.
 • Farklı frenleme sistemiyle arka ve ön tren yüzdesinde hesaplama yapılır.
 • Yuvarlanmadan oluşan bir sürtünme vardır. Bunun hesaplaması yapılır.
 • Ön ve arkada yer alan dingillerin hem sağ hem sol yüzleri hesaplanır.
 • Fren kuvveti ve dengesinin sapması incelenir.
 • Pedal kuvveti ölçülür.
 • Farklı frenleme şiddeti göz önünde bulundurularak fren yüzdesi hesaplanır.

Bu ölçümlerin hepsi grafik olarak da sunulur. Yani herkesin anlayabileceği bir şekilde sunulduğu için bilincin artmasına neden olur. Ayrıca alıcıya bir rapor sunulur. Bu rapor sayesinde, alıcı da gerekli kontrolleri kendisi ölçüp tartar ve alacağı araç üzerine farkındalığı artar.

Fren Sistemi

Araçta bulunan en önemli detaylardan biri fren sistemidir. Güvenli bir sürüş için sistemin kesinlikle sorunsuz olarak çalışması gerekir. Fren sayesinde aracın hızı azalır ve gerekirse araç durur. Aracın durmasını sağlayan ve bir bütün olarak işe yarayan sisteme, fren sistemi denir. Yani bu durumda bir aracın kesinlikle güvenli bir fren sistemine sahip olması gerekir. Bu konuda dayanıklılık ve güvenilirlik önemlidir.

Taşıtların türüne göre değişen fren sistemleri vardır. En yaygın kullanılan sistem havalı ve hidrolik fren sistemidir. Otomobillerde kullanılan sistem ise hidroliktir. Aracın hareket etme aşamasına motor, enerjiyi kinetik eneriye dönüştürür. Frenlerde bunun tam tersi vardır. frende tapılan kinetik enerjiyi ısı enerjisine dönüştürmektir. Böylece araba durur. Kinetik enerjinin aracın kütlesiyle doğru orantılı olarak arttığını bilmek gerekir. Kinetik enerji hızın karesiyle doğru orantılı olarak artar. Aracın hızının iki kat artması, kinetik aracın hızının dört kat artması anlamına gelir.

Fren Testlerinin Önemi

Fren testi alınması düşünülen araca kesinlikle yapılmalıdır. Bu test sayesinde aracın fren sistemin ne şekilde olduğunu ve daha evvel ne şekilde kullanıldığını görebilirsiniz. Bu ciddi bir avantajdır. Uzmanlar yenilikleri takip ederek teknolojiden faydalanır. Dolayısıyla kontroller son teknolojiyle yapılır. Bu da yanılma payının az olması anlamına gelir.

Bu gibi testlerin yapılması hayat kurtarır. Hiç bilinmeyen bir araba alınacak şeklinde düşünmeli ve bu arabanın tüm özelliklerine bakılmalıdır. Fren sistemi konusunda arıza varsa, bu araç kesinlikle sorun giderilmeden kullanılmamalıdır. Bu arada sadece frenle alakalı değil, aracın tüm özellikleriyle alakalı testler ve uygulamalar vardır. Burada önemli olan bu uygulamaların etik değerlere uygun olarak yapılmasıdır.

Expertizde Oto Experim Farkı

Oto experim olarak tüm işlemlerin hızlı ve kalitesi şekilde yapılmasını sağlıyoruz. Bunu deneyimli ekibimize borçluyuz. Uzman yardımı alan kişiler, araçlar konusunda tam bir bilgiye sahip olur. Hem böylece satıcının insafına da kalınmamış olur. Son zamanlarda bu profesyonel mantık otursa da, konusunda başarılı ve sorunsuza yakın çalışanların bu sistem içinde yer alması önemli bir ayrıntıdır.

Biz yapılması gereken testleri hazırlıyor ve istenen taleplere uygun olarak sunuyoruz. Böylece alıcı kararını sağlam temellere dayanarak verebiliyor. Araç almak istiyorsanız, rutin bakım ve kontrollerin dışında bakmanız gerekenler var. Yapılan testler size bu bakılması gerekenler konusunda bilgi veriyor.

Diğer Uygulamalar Neler?

Yapılan diğer testlere baktığımız zaman, her şeyin kapsamlı ve sistemli olduğunu görüyoruz. Mesela testler sadece fren bölümü için yapılmaz. Süspansiyon, ön düzen, araç alt bölümü, elektronik bölümü, boya ve kaporta bölümü gibi kısımlar konusunda da testler yapılır. Elbette hepsinin testinin ne şekilde yapıldığı konusunda değişiklikler olabilir. Farklı uygulamalar olduğu için uzmanlar tarafından işlemler yapılır. Ekibimiz alıcı ve satıcıya eşit mesafede durarak gerekli araştırmaları yapıyor ve size sonucu grafiklerle sunuyor. Bundan sonraki aşamada tüm testlere göre alıcı olarak kararınızı vermek size düşüyor.