o t o e x p e r i m
  • Oto Experim size, Sakarya`nın En Kapsamlı Oto Ekspertiz hizmetini veriyor.
  • 0264 502 59 56

Ön Düzen Bölümü Testi

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken belli kıstaslar vardır. Standart olarak bakılan ayrıntıların dışında, araç arıza kaydı gibi önemli bir durum bulunur. İkinci el araç satın alma aşamasında, satıcı her zaman size dürüst olmayacaktır. Bu nedenle kendi almak istediğiniz aracı mutlaka profesyonel bir expertize kontrol ettirmelisiniz. Ekibimiz konusunda uzman ve sorumlu bir anlayışla çalışıyor. Oto experim olarak prensipli çalışıyor ve sistemli şekilde testleri tamamlıyoruz.

Araç alma konusunda kararlıysanız işinizi kesinlikle şansa bırakmayın. Tüm bölümler ayrı şekilde teste tabii tutulur. Üstelik raporlamalarda yer alan anlatımlı grafikler, sorunun ne olduğunu anlamanızı sağlar. Daha net gördüğünüz sorunlar, alım konusunda mantıklı karar sahip olmanızı sağlar.

Alıcı ve satıcı konusunda mesafemiz aynıdır. Çalışma prensiplerimiz arasında bir şirketle diyalog halinde olmak yoktur. Her alıcı ve satıcı ile aynı mesafe ve prensiple çalışıyoruz. Bu nedenle içiniz rahat olabilir. Seçtiğiniz aracın daha önce ne gibi kazalar yaşadığını, parçalarının orijinal olup olmadığını bilmek sizin hakkınız. Böylece hasar durumu hakkında fikir sahibi olur ve son durum konusunda kararınızı verirsiniz.

Ön Düzen Bölümünde Neler Var?

Ön düzen testi içinde yer alan bölümlerde şunları görebilirsiniz:

  • Aks
  • Amortisör
  • Alt tablalar
  • Rotlar
  • Torsiyon ve takozlar

Burada süspansiyon, yanal kayma ve fren testleri yapılır. Kesinlikle kontrollerin yapılması gerekir. Fren ayarlarının yapılmaması durumunda çok büyük sorunlar meydana gelebilir. Ayarların hepsinin düzenlemesiyle, kaza gibi büyük problemlerle karşılaşılmaz.

Amortisör Kontrolleri

Patlamış arızalı bir amortisör, aracınızın rot balans ayarının bozulmasına neden olacaktır. Rot balans ayarındaki bozulmalar, sürüş konforunun da bozulmasına neden olur. Böyle bir durumda araç kullanırken engebe ya da çukurla karşılaşmanız halinde, bu engelleri daha etkin şekilde hissedersiniz. Sert frenler, aracın yalpalanmasına ve denge kaybına neden olur. Böyle bir durum, aynı zamanda sürüş güvenliğini de riske atar. Dolayısıyla amortisör kontrollerinin aksatılmadan yapılması şarttır. Aynı zamanda, arızanın tez zamanda giderilmemesi durumunda, aks tekerlek bilyaları ve rot başları aşınır. Aşınmayla birlikte bu bölümlerde ciddi hasarlar meydana gelir.

Rot bozulmalarında kazalara sebep olan olaylar yaşanabilir. Rot boşluklarının meydana gelmesi halinde, araç yüksek hızda seyrederken direksiyon hakimiyetinde sıkıntılar meydana gelebilir. Ayrıca, direksiyon henüz hareket etmeden tekerleklerde boşluk ortaya çıkıyorsa, rotillerin arızalı olduğunu anlayabilirsiniz. Tekerlekler aksa bağlıdır ve bu sayede yola çok daha iyi tutunur. Aks sayesinde virajlarda tekerleklerin yolu tutuş gücü de yükselmiş olur.

 

Alt Tablaların Kontrolü

Alt tablaların en önemli görevi aracın ön tekerleklerini tutmasıdır. Amortisörlerde bozulma varsa, bir süre sonra alt tablaların aksamı bozulur. Aks ve amortisörler, bozuk tablalardan ciddi anlamda etkilenir. Gördüğünüz gibi bir yerde meydana gelen arıza, diğer tarafı etkileyebiliyor. Bu nedenle ilgili arıza bölümlerinin mutlak suretle yapılması gerekir. zaman kaybı, daha büyük sorunların meydana gelmesine neden olur. Tablada ciddi oranda oluşan boşluklar, aracın tümseğe girme durumunda, tıkırtıların oluşmasına neden olur. Sadece tıkırtı değil, aynı zamanda araç sağa sola çekebilir ve fren yapmanız durumunda, kontrol kaybının olmasından dolayı sağa sola yalpalamalar olabilir. Yani bu durumda, alt tablaların etkili olduğu alanlar düşünülerek rutin kontrollerin ivedilikle yapılması gerekir.

Torsiyon Kontrolü

Arka tekerlekleri tutan parçaya torsiyon denir. Eğer bir araç bağımsız süspansiyona sahipse, torsiyon yerine, önde bulunan alt tablaların varyasyonları kullanılır. Böyle bir durumda tablalar arasında denge çubuğu gibi şeylerle karşılaşılabilir. Arka tekerlekler, torsiyon sayesinde şaseye bağlanır. Aracın çukura girmesi halinde, teker aşağı yukarı hareket eder. Torsiyon takozları ile teker şasiye bağlı, hareket edebilir konuma getirilir. Yani hasar durumunda, kesinlikle müdahale edilmelidir.

Ön düzen testi ile yukarıda geçen tüm durumlar tespit edilir ve kontrol altına alınır. Birçok sorun kazaların oluşması konusunda etkendir. Bu nedenle testlerin yapılması gerekir. Hatta birçok arıza durumu, kendi içinde diğer parçaların da sorun yaşamasına neden olur. Bu sorunun ortadan kalkması için arızalara zamanında müdahale edilmesi gerekir.

Anında Müdahale

Oto Experim olarak gerçekleşmesi muhtemel kazalar konusunda uyarmak, bunları meydana gelmemesi için gerekli testleri kurallara uygun olarak profesyonelce yapmak bizim görevimiz. Sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu nedenle profesyonel bir ekiple çalışıyor ve talep durumunda, expertix ile alakalı etik şekilde çalışıyoruz.

Araç almadan evvel expertiz raporlarının tutulmaması, yapılan kontroller neticesinde araçların bir nevi geçmiş kayıtlarının ortaya çıkmasına neden olur. Hemen müdahale sonucunda, kazaların da önüne geçilmiş olunur. Aslında tüm arızalar diğer parçalarla bağlantılı olabilir. Bu durumda dolayı en ufak bir sorunun ertelenmemesi gerekir. Araç alırken, alacağınız aracın hasar kayıtları ve parçalarının ne derece orijinal olduğu konusunda bilgi sahibi olmanız gerekir. Bu tür bazı problemler, elden çıkarmak konusunda da ilerleyen dönemlerde sorun yaşanmasına neden olabilir.

Zamanında müdahale önemli olduğu için biz bu konuda ilgili kişilere uyarılarımızı yapıyoruz. Özellikle yeni bir araç alırken uzman yardımı almalısınız. Böylece aldığınız aracın detaylarını da öğrenmiş olursunuz. Özellikle kaza raporları ve değişen parçalar bazı durumlarda değer düşürebilir. Yatırım için alınan arabalarla kullanım için alınanlar arasında fark olsa da, arızanın ya da genel sorunun ne olduğuyla alakalı karar aşaması da değişiklik gösterir. Yani her şekilde expertiz raporu, alıcılar için elzemdir.