o t o e x p e r i m
 • Oto Experim size, Sakarya`nın En Kapsamlı Oto Ekspertiz hizmetini veriyor.
 • 0264 502 59 56

Boya Kaporta Bölümü Testi

Araç almak titizlik ister. Özellikle ikinci el araç alırken, araçların geçmişte yaptığı kazalar ve bazı önemli ayrıntıları mutlaka incelenmelidir. Oto Experim olarak kişilerin bu gibi durumlarda sorun yaşamasının tamamen önüne geçiyoruz. Eğer sizde araç almayı düşünüyorsanız ekspertiz konusunda mutlaka profesyonel destek almalısınız. Biz ekibimizle bir aracı a’dan z’ye kontrol ediyor ediyor ve tarafsız servis olanağı sunuyoruz.

Şirket ya da kuruluşla anlaşmalarımız mevcut değildir. Yasalara ve kurallara uygun olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Tespit için bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testlerin en kısa zaman içinde yapılması için işi bilen kişilerden yardım almalısınız. İşte bu noktada ekibimiz ve biz devreye giriyoruz.

Araç Kaportası ve Kontrolü

Kaporta, araçların tüm aksamları ve araç, sürücü, yolcu bölümlerini kapatan tüm dış kaplamaya verilen addır. Metal bir örtü şeklindedir. Araç kaporta kontrolü özellikle yeni bir araç alırken yapılır. Bunu da profesyonel olarak kontrol ettirmek gerekir, zira bazı ayrıntılara bakılması elzemdir. Özellikle, araç sahiplerinin araçlarını satmak için bazı geçmiş kaza ve raporları sakladıkları bilinir. Bu durumda expertiz raporu, her kazanın detaylandırılması bakımından önemlidir.

Boya Kaporta Kontrolünün Yapılması ve Sebepleri

İkinci el araç alırken, kaporta bölümü öncelikli olarak dikkat edilen ayrıntılardan biridir. İlerleyen yıllarda daha büyük maddi kayıplar ve sorunlar yaşamamak için kontrollerin en başından yapılması gerekir. Gerekli olan kontrollerin yapılmaması, sonradan sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Oto Experim olarak tarafsız ekibimizle hizmet veriyor ve raporlamalarımızı kişilerin anlayabileceği şekilde hazırlıyoruz. Yapılan analizler düzenli olarak sunuluyor. Kaporta analizleri de bunlardan biridir. Başta çok önemli gibi görünmeyen küçük sorunların, ileride problem yaşatabileceği ihtimalini düşünmelisiniz. Bir araç alırken, ilerleyen dönemlerde satış esnasında yaşanabilecek sorunların da düşünülmesi gerekir. Araç satarken sorun yaşamamak ve zarar etmemek için mutlaka dikkat edilmelidir.

otoexperim-oto-ekspertiz-logo-210-2

Uzmanlarımız, daha sonra mağduriyet yaşamamanız için, aracın kaporta bölümünde yaşanan sorunlar, kaporta sorunları geçmişi, boyama değişiklikleri, orijinalliğin düzeyi gibi ayrıntıları inceler. Tespit ve kontroller sonrasında aracı alacak kişiler için önemli sonuçlar ortaya koyulur. Böylece alıcılar, araçların geçmişleri hakkında bilgi sahibi olur ve alım konusunda kararlarını verir.

Boya Kaporta Testi Aşaması

Boya kaporta testi elbette konusunda profesyonel olan, eğitimli uzmanlarımız tarafından titizlikle yapılır. Burada bakılan ayrıntılar şöyle:

 • Öncelikle değişen bir parça var mı, bunun kontrolü yapılır.
 • Boyanan parçalara bakılır.
 • Tampon ve travers kontrolleri yapılır
 • Marşpiyel ve iç direk incelemesi yapılır.
 • Araç şasi kontrolü yapılır ve bunun ne durumda olduğuna bakılır.
 • Gövdenin durumu incelenir.
 • Stepne havuzu incelenir.
 • Ön ve arka paneller bakılır, bunların kontrolleri yapılır.
 • Kapılar, çamurluk, bagaj, tavan ve kapılar gibi bölümler dikkatle incelenir.

Tüm bu kontrollerle aracın fabrika çıkışında nasıl olduğu, aradaki farkın ne olduğu kontrol edilir. Eğer değişen bir parça varsa boya kaporta testi ile bu anlaşılır. Değişen parçaların neden değiştiği ve içerik hakkında önemli bilgiler detaylandırılır. Böylece alıcı, aracın kaporta anlamında ne durumda olduğu konusunda bilgi sahibi olur.

Gördüğünüz gibi tüm bu testler bilir kişi raporuna ihtiyaç duyar. Bu işin uzmanı olan kişiler, sorunsuz olarak daha hızlı ve profesyonelce sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Ekibimiz hem alıcı hem de satıcı ile eşit mesafede olarak, kurallara uygun şekilde testlerin yapılmasını sağlar. Sonuçta ortaya koyulan raporda, aracın tam olarak nasıl bir geçmişinin olduğu grafiklerle ortaya koyulur. Kaporta ve boya konusu da ayrıntılı olarak incelenir. Sonuçlar, alıcıların anlayabileceği şekilde sunulur.

Araç Alırken Expertiz Raporu

Araç alırken sadece kaporta konusunda değil, birçok konuda ayrıntıların incelenmesi ve testlerin yapılması gerekir. İkinci el araç alan kişilerin bunları kendi başlarına yapabilmesi mümkün değildir. Expertiz ciddi bir iştir. Bu konuda uzmanlarımız ancak başarılı bir denetim yapabilir. Testlerin hepsi ayrı şekilde ele alınır, zira hepsinin bakılması gereken ayrı bölümleri ve detayları vardır. Ön düzen bölümü ile süspansiyon aynı testten geçmez. Hepsinin kendi içinde ayrıntıları bulunur. Bu nedenle kontroller yapılırken dikkatli olunmalıdır.

Araç satın alacak kişilerin baktıkları ilk şey kaportadır aslında. Sonuçta tüm ana hatları saklayan bu bölümün bakımlı olması önemlidir. Ayrıca orijinal şekilde tutulması da ayrı bir avantajdır. Bazen araç sahipleri her bilgiyi alıcılarla paylaşmaz. İşte tam da bu nedenle alıcıların kontrolleri bizzat kendilerinin yaptırması gerekir. Sonuçta expertiz raporu titizlikle hesaplanır. Testlerin yapım aşamasına, yaklaşım da önemlidir. Profesyonel ekibimiz kaporta gibi her bölüm için ayrı bir test yapar ve bunları rapor halinde sunar. Bizim için önemli olan alıcıların sorunsuz ve kendi istedikleri ölçütlere uygun araçları alabilmeleridir. Bunun için çalışmalarımızı tarafsız ve titiz yapıyoruz.

Kaportanın boyasının orijinal olması, aracın değerini arttıran bir kıstastır. Alım esnasında alıcı, bu detaya mutlaka bakmalıdır. Bazen dışarıdan hiçbir şey yok gibi görünse de, yapılan testler durumun çok daha farklı olduğunu ortaya koyabilir. Bu sebeple, araç alma sırasında gerek kaporta sorunları, gerekse diğer teknik detaylar konusunda ayrıntılı inceleme yapılmalıdır. Bu incelemeye uygun olarak alıcılar kararlarını vermelidir. Özellikle bütün olarak az sorunlu olan araçlar, aracı alacak kişilerin sonradan daha az sorun yaşamasına neden olur. İşte bu aşamalarda, güvenle ve titizlikle işimizin hakkını veriyoruz.